Dışa Atım Bozuklukları (Alt Islatma / Altına kaçırma )

                           Dışa Atım Bozuklukları (ALT ISLATMA / ALTINA KAÇIRMA )

                 Dışa Atım Bozuklukları iki alt hastalık grubundan oluşmaktadır. Bunlar altına dışkı kaçırma (Enkoprezis) ve altına idrarını kaçırma ( Enürezis ) dır. Enkoprezis 4 yaşını tamamlamış, en az 3 ay süreyle ve en az ayda bir çocukların altına dışkılarını kaçırmaları olarak tanımlanmıştır. 4 yaşına kadar bir çocuğun altına dışkısını kaçırması normal olarak değerlendirilmelidir. Her çocukta tuvalet eğitimi farklı yaşlarda olur. Genelde ebeveynler diğer çocuklarla çocuklarını karşılaştırarak karar vererek çocuklar üzerine farkında olmadan psikolojik baskı oluştururlar.

Her çocuğun büyüme gelişmesi birbirlerinden farklı olduğu gibi çocukların idrar keselerinin, dışkıyı tutan kaslarının ve bunu kontrol eden sinir sistemi gelişimide farklılık gösterir. Bazen çocuklar tanımda bahsettiği gibi 4 yaşını hafifte geçmiş olabilir. Enürezis ise 5 yaşını tamamlamış, arka arkaya 3 ay boyunca , en haftada iki kez çocuğun altına idrarını kaçırmasıdır. Genelde idrar kaçırma gece yattıktan bir süre sonra meydana gelir. Bazı çocuklarda bu gece boyunca birden fazla tekrarlama gösterebilir. Toplumda enurezisin gözükme sıklığı ortalama olarak yüzde 4 civarındadır.

Enkoprezis ise toplumda ortalama yüzde 2 civarında görülmektedir. Bu rakamlar tanı kriterlerini karşılamış çocuk sayılarıdır. Bazı çalışmalar 5 yaşındaki çocukların yüzde 20 sinin yatağını ıslattığını göstermektedir. Çoğu zaman bu durum aile tarafından diğer psikiyatrik bozukluklarda olduğu gibi saklanmaktadır. Dışa Atım Bozukluklarının altında çoğu zaman genetik nedenler yatmaktadır. Çoğu zaman yakın akrabalarda da geçmiş altına kaçırma sorunu gözlenir. Enkoprezisin altında başlangıç olarak kabızlık yatabilir. Düzensiz , aynı çeşit yemek yiyen, yeterince sıvı tüketmeyen ve hazır gıdalarla beslenen çocuklarda önce kabızlık arkasındanda enkoporezis gelişme olasığı yüksektir. Bazı durumlarda çocuğun idrar kesesinin küçük olması ya da idrar kesesi kaslarının yeterince gelişmemesine bağlı olarakta enurezis ortaya çıkabilir.

Uyku bozukuğu olan çocuklarda derin uydukları için uyanmakta zorlanarak altına idrar kaçırabilir. Uygun olmayan tuvalet eğitimleride enurezis ya da enkoprezisin ortaya çıkmasına yol açabilir. Dışa atım bozuklarından enurezis yaşla beraber azalır ancak bu süreçteki yaşadığı psikolojik olaylar çocuğumuzun gelecek hayatta kendine güveni az, kaygılı birisi olmasına neden olabilir.Enkoprezis ise genelde çocukların yaşadıkları sorunların dışa vurumudur.Her iki durumdada alta yattan sebeblerin psikolojik boyutu detaylıca değerlendirilmelidir.

Bazen altında basit bir sorun yatabilirken bazende ne çocuğun ne de ailenin başedemeyeceği sorunlar olabilir.Dışa atım bozukluklarının tedavisinde önce sebebi bulmak gerekir.Bulunamadığı durumlarda davranışçı tedaviler oldukça etkilidir.Enkoprezisin tedavisi daha zor olmasına rağmen sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Dışa atım bozukluklarında başka psikolojik durumlar eşlik ediyorsa ya da davranışçı tedavilere yanıt vermiyora medikal tedaviler kullanılabilir.Medikal tedaviler altın standart olup yuzde 80-90 lara ulaşan başarı oranları mevcuttur.